DGR 2018 očima účastníka

Turnov? A proč ne!

 

Pravda je, že moc menších měst, kde by se Jízda gentlemanů konala, asi po světě nenajdeme. Jenže ono právě to umístění udělalo z turnovské jízdy něco speciálního – v dosahu je totiž několik větších měst a právě jejich mix doplnil místní jezdce. A že to bude něco speciálního, ukázal už výběr peněz na stránkách gentlemansride.com, kde se 34. registrovaným jezdcům povedlo vybrat téměř tolik, co třeba Brnu, Budějovicím, Olomouci a Třebíči dohromady. Tím nechci říct, že se jednalo o bohatší jezdce, vůbec, spíš to, že se nadšením pro akci povedlo strhnout přátele a rodinné příslušníky, kteří na své jezdce přispěli a tím přidali dohromady fantastických 1796 dolarů na konto DGR.

Sever republiky má ještě jedno svoje specifikum. Zatímco jezdci na pražské jízdě si to dávali v relativním teple na pohodu jen v košilích a kvádrech, já se ráno navlékal do tolika vrstev, jako bych vyrážel na severní pól.

Ale nevyměkli! Když dorážíme s libereckou partičkou na místo srazu, turnovské náměstí Českého Ráje, všichni přítomní se sice mačkají v úzkém pruhu, kam dopadají sluneční paprsky, ale jsou oblečeni, jak se na DGR sluší a patří. Příjemným supportem budiž stánek s horkou kávou, hamburgery a dalšími chutnými zahřívadli, bod navíc pro organizátory. Další si pak zaslouží za výzdobu zabrané části prostoru náměstí, kromě velké foto stěny nechybí všechny podstatné informace a pokyny, vše samozřejmě ve stylu akce.

Motorky se postupně sjíždí, i přesto, že jsem z nedaleka, většinu z nich neznám, což mě těší. Pár customů a sériových klasiků doplňují veterány, především české výroby. Podle toho pak taky vypadá vyjížďka, rozhodně se nikam nechvátá. Po přivítání a odstartování turnovským starostou nejprve průjezd vrchní částí města, nějaké to focení a pak malý okruh přes Všeň a Přepeře zpět do Turnova, respektive na Hrubý Rohozec, kde je domluvený vjezd až na dvůr tamního zámku. Krásné prostředí pro takové stroje. Kávička a návrat zpět na turnovské náměstí, kde pořadatelé rozdávají milé ceny pro nejúspěšnější sběrače sponzoringu.

Sluneční paprsky se rozmnožují, už není taková zima a s vědomím, že půjde o jeden z posledních takhle krásných víkendů, se nám ještě nechce domů. S úsměvem z povedené akce tedy ještě s přáteli na společný oběd a pár desítek kilometrů vyjížďky.

Díky, Turnove, tohle se opravdu moc povedlo.

                                                        Jan "Somik" Somerauer